TÜM SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI PLATFORMU “DEPREMLE YAŞAMAK” BAŞLIKLI TOPLANTIDA BULUŞTU

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ilimizi etkileyen yıkıcı depremlerin ardından Tüm Sivil Toplum Kuruluşları Platformu ve Tüm Bürokratlar ve İş İnsanları Derneği (TÜMBİAD) öncülüğünde “depremle yaşamak” başlıklı toplantı gerçekleşti. Deprem alanında uzmanların ve akademisyenlerin katıldığı toplantı, Tüm Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Genel Başkanı Cevdet Akay ve TÜMBİAD Genel Başkanı Recep Yıldızhan’ın açılış konuşmalarıyla başladı.

Moderatörlügünü TÜMBİKON Genel Başkan Vekili Can Çobanoğlu’nun, sunumunu ise TSTK Yönetim Kurulu Üyesi Gültekin Taşpınar’ın üstlendiği “depremle yaşamak” başlıklı toplantıda Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, İnşaat Yüksek Mühendisi Prof. Dr. M. Ertaç Ergüven deprem ve etkileri başlıklı sunumlarını gerçekleştirdi. Kırılan fay segmentlerini önceki depremlerle karşılaştırmalı olarak ele alan Özener, artçı depremlerin muhtemel lokasyonları ve burada görülen gelişmeler üzerine veriler aktarırken; Kahramanmaraş ve Elbistan depremlerinin incelenmesi başlıklı sunumunda Prof. Dr. Muammer Ertaç Ergüven ise “depremde yapı davranışı” alanına ilişkin kapsamlı bir sunum gerçekleştirdi. Devamında; Devlet Eski Bakanı Prof. Dr. Yüksel Yalova, “akıllı şehirler ve deprem” ilişkisi üzerine paylaşımda bulunurken, DİYARDER Genel Başkanı Av. Vahit Kaya DASK’ın hayatımızdaki önemini, TSTK Yönetim Kurulu Üyesi Abdulhadi Akmungan Türkiye’de inşaata dayalı kalkınma modelinin ülkemizdeki etkilerini, RİBİAD Genel Başkanı Erol Aykut deprem bölgesine yapılan yardım faaliyetlerini, PANDEF Genel Başkan Vekili, TSTK Yönetim Kurulu Üyesi Nevzat Duyar deprem bölgesi için tasarlanan projeleri, TÜMBİKON Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Mahmut Ekşi depremde hayatını kaybedenlerin geride bıraktıkları sosyolojik etkiyi, TÜMBİKON İcra kurulu başkan yardımcısı Av. Zeki Şenkal ise kiracıların sorunları hakkında hukuki süreci anlattı.

Toplantının ardından teşekkür konuşması yapan Genel Başkan Cevdet Akay;  toplantıya katılım sağlayan herkese teşekkür ederek bilime ve bilim insanlarına her koşulda inanmamız gerektiğini ifade etti. Ayrıca Akay, toplantıda yapılan sunumların kitap haline getirileceğini söyledi

Tüm Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Genel Koordinatörü Arif Ekşi, Başkan Vekilleri Ayşe Çebi ve Begüm Ülgen Sakin’in koordinatörlüğünde gerçekleşen toplantıya Tüm Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu yöneticileri ve akademik kuruldan birçok isim katıldı. Toplantı soru ve cevap bölümünün ardından son buldu.