TÜMBİKON, HADRİANAPOLİS’İN 8 BİN YILLIK HİKÂYESİNE ORTAK OLDU

Tüm Bürokratlar ve İş İnsanları Konfederasyonu (TÜMBİKON), Karabük Dernekler Federasyonu (KARDERFED) ile birlikte Karabük ili, Eskipazar ilçesinde bulunan “Hadrianapolis Antik Kenti”nin tanıtımına katkı sağlamak için 26-28 Ocak 2023 tarihleri arasında kapsamlı bir 'basın gezisi' düzenledi.

TÜMBİKON Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Akay'ın öncülüğü ve tüm yönetim kurulu kademelerinin katılımıyla gerçekleşen "Hadrianapolis Antik Kenti Tanıtım Programı"na Eskipazar Kaymakamı Fuat Korkusuz ve Eskipazar Belediye Başkanı Hüseyin Dönmez’in yanı sıra Karabük ili ve çevresinden birçok saygın isim katıldı.

Hadrianapolis'e dair en güncel bilgileri sunduktan sonra  heyete antik kenti gezdiren Karabük Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı ve Hadrianapolis Antik Kenti Kazı Başkanı Doç. Dr. Ersin Çelikbaş, 8 bin yıllık tarihi ile Hadrianapolis'in Türkiye ve dünya gündeminde hak ettiği yerini almasıyla birlikte yerelde sağlayacağı sosyal ve ekonomik katkıları hatırlattı.  

TÜMBİKON Genel Başkanı Cevdet Akay ise konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: ““Batı Karadeniz’imizin Zeugma’sı” olarak bilinen “Hadrianapolis Antik Kentini”nin, Batı Karadeniz bölgemiz ve Karabük ilimizin sosyal, ekonomik ve kültürel kalkınmasına katkı sunması, 8 bin yıllık geçmişinin geleceğine ışık tutması amacıyla saygın akademisyenlerimiz ve alanında uzman kişilerin katılımıyla alanda geniş çaplı değerlendirmeler ve incelemelerde bulunduk. Antik Kentin hak ettiği konuma ulaşması için TÜMBİKON olarak her türlü sorumluluğun bilincinde ve gayretinde olacağız. Programımıza teşriflerinden dolayı Eskipazar Kaymakamımız Sn. Furkan Korkusuz’a, Eskipazar Belediye Başkanımız Sn. Hüseyin Dönmez’e ve diğer tüm konuklarımıza şükranlarımı sunarım”. 

TÜMBİKON Genel Başkanı Cevdet Akay’ın yanı sıra, TÜMBİKON Genel Başkan Vekilleri; İ. Hayri Ülgen, Can Çobanoğlu, TÜMBİKON Konfederasyon Meclisi Başkanı Prof. Dr. M. Ertaç Ergüven, Disiplin Kurulu Başkanı Av. Doğuşcan Aygün, İcra Kurulu Başkanı Arif Ekşi, Yönetim Kurulu Üyeleri; Prof. Dr. Suat Gezgin, Prof. Dr. Nurettin Yiyit, Prof. TÜMBİKON İcra Kurulu Başkan Vekilleri; Ayşe Çebi, Doç. Dr. Nur Ündey, Begüm Ülgen Sakin, İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Yasin Akça, TÜMBİAD Yönetim Kurulu Üyesi Filiz Yurttaşer KARDERFED Başkan Vekili; Yunis Tünay, Başkan yardımcıları; Hilmi Kömü, Necmi Kandemir ve KARDERFED Yönetim Kurulu Danışmanı ve Başkan Yardımcısı Zuhal Tabak katıldı.

  "HADRİANAPOLİS ANTİK KENTİ"

Hadrianopolis, Batı Karadeniz bölgesinde yer alan ve çok sayıda arkeolojik kalıntının yer aldığı bir antik kenttir. Kentte; Hamamlar, Kiliseler, Roma Konutu, Roma kalesi, Vaftizhane, Açık hava tapınım alanları ve çok sayıda mezar kalıntıları mevcuttur. Bunun yanı sıra antik kent, mozaikleriyle ön plana çıkmakta ve görsel bir şölen sunmaktadır.

Kenti ziyaret eden yerli ve yabancı turistler, hemen hemen tüm yapılarda mozaikleri görebilmekte tarihi, kültür ve doğa turizmiyle iç içe vakit geçirebilmektedir. Kenti ziyaret edenler tarihi yapıları ve mozaikleri gezerken aynı zamanda doğada yürüyüş yapma imkânı bulmaktadır. Hadrianopolis Antik Kenti, dini, kamusal yapılar ve bu yapılarda ortaya çıkarılan mozaikler üzerinde tasvir edilen çeşitli mitolojik yaratıklar, hayvanlar, bitkiler ve insan tasvirleri bakımından bölgenin en zengin mozaik çeşitliliğine sahip kentlerinden birisidir.

Bölgenin tek antik kenti olması nedeniyle turizm potansiyeli oldukça yüksektir. Ele geçen buluntular ve arkeolojik kalıntılar, ulusal ve uluslararası anlamda yankı uyandırmakta ve ilgi çekmektedir. Hadrianopolis Antik Kenti'nin 2018 yılında Güney Nekropol'de yürütülen kazı çalışmalarında elde edilen arkeolojik verilerden yola çıkılarak, en erken MÖ. 5500'den itibaren iskân edildiği, MS. 7. yüzyıla kadar yerleşimin devam ettiği anlaşılmıştır.