TÜMBİKON Genel Başkanı Cevdet Akay Gençlerle Sporu Konuştu!

Güngören Gençlik Spor İlçe Müdürü Remzi İlhan Başkanlığında ve Arif Ekşi koordinatörlüğünde Ergün Öner – Mehmet Öner Anadolu Lisesinde düzenlenen gençlerle buluşma programında TÜMBİKON Genel Başkanı Cevdet Akay gençlerle sporu konuştu.

Sporun, eğitimin ayrılamaz bir parçası olduğunu ifade eden Akay; gençlerin spora ilgisinin arttırılması, gerektiğini savundu. Ülkemizin yarınları olarak gördüğü gençlerin ayrıca demokrasi ve özgürlüğün de dinamosu olduğunu ifade etti. Akay konuşmasını şöyle sürdürdü;  “Sevgili Gençler; bugün burada sizlerle aynı atmosferi solumak, hayallerinizin ardındaki yeni yaşam yolculuğuna birlikte tanıklık etmek benim için tarif edilemez bir mutluluk ve kıvançtır. Sözlerime başlamadan hemen önce ifade etmeliyim ki; duygularınızı, hayallerinizi belki de dertlerinizi bizzat sizlerden dinleyerek, siz gençler ve yine sizlerin dünyayı değiştirecek iradeleri ve idealleri hakkında farklı bir ufuk aralama fırsatını yakalamış olacağım. Sözlerimi, sizleri daha iyi dinleyebilmek ve anlayabilmek için çok uzatmayacağım. Ancak sizlerden aldığım yüksek enerji ve samimiyetin hakkını teslim etmek adına birkaç hakikati dikkatlerinize sunacağım; ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük eseri; bu cennet vatanın yegâne temsilcileri ve koruyucuları şüphesiz ki sizlersiniz. Ancak bizlere düşen kutlu bir görev vardır; Karanlıklarımızı aydınlığa çıkaracak siz sevgili gençlere koşulsuz güvenebilmek ve hayallerinizin gerçekleşeceği yarınları inşa sürecinizde elinizden tutmaktır. Bugün tam da bunun için buradayız. Sizler hedeflerinize koşar adım ilerlerlerken; ülkemizin birlik, beraberlik ve kardeşlik hamurunu yoğururken bizler de sizlerin su taşıyıcısı olacağız; hamuru birlikte yoğuracağız; sevgiyi birlikte yeşerteceğiz. Takdire Şayan her eyleminizi yüceltecek; aksayan bir yanınız olursa buna da kayıtsız kalmayacağız. Sizin bu ülkeye söyleyecek sözünüzü söyleyebilmeniz için bizler de sizlerin kolu kanadı olacağız; burada bu sözümüzü de vermiş bulunmaktayız. Son olarak M. Kemal Atatürk’ün şu sözleriyle huzurlarınızdan ayrılmak istiyorum; “Gençler, cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz. Özünü ve sözünü iyi bilen genç yürekler; Gününüz ve geleceğiniz aydınlık olsun” Şeklinde konuştu.

Gençlerin yoğun ilgi gösterdiği programa Cevdet Akay’ın yanı sıra Milli Takımlar Eski Menajeri Can Çobanoğlu, Eski Milli Futbolcu Hayri Ülgen ve TÜMBİAD Genel Başkan Vekili Ayşe Çebi de katıldı. Gençlerin sorularını yanıtlayan spor adamları; Can Çobanoğlu ve Hayri Ülgen; sporun, bilhassa futbolun yaşamın ayrılamaz bir parçası olduğunu ifade etti. Kadınların oynadığı futbolla erkeklerin oynadığı futbol arasında önemli bir farkın olduğunu ifade eden Can Çobanoğlu; Kadınların erkeklerden çok daha dayanıklı ve topu daha iyi sahada tutabildiklerini ayrıca daha saygılı bir futbol sergilediklerini bu yüzden kadın futbolunu her zaman desteklediklerini ifade etti. Keyifli söyleşide emektar milli futbolcu Hayri Ülgen ise; gençliğin başlı başına bir güç kaynağı olduğunu, hayallerine doğru koştukları zorlu yolculukta bu güç sayesinde ayakta durabileceklerini, başarının inanmışlıktan doğacağına inanmaları gerektiğini ifade etti. Soru cevap bölümünün ardından gençlerle anılarını paylaşan tecrübeli spor adamlarına salondan yoğun bir alkış geldi.

Okul idaresi tarafından düzenlenen ödül töreninde Cevdet Akay’ı yılın en iyi STK Başkanı ödülüne; Can Çobanoğlu ve Hayri Ülgen’i ise Yılın En İyi Spor Yorumcuları ödülüne layık gördüler.

Arif Ekşi’ye ödülünü; Av. Sadiye Çelik, Ayşe Çebi’ye plaketini ise Güngören Gençlik ve Spor İlçe Başkanı Remzi İlhan takdim etti.

Okul Müdürü Numan Turan ise okula yapmış oldukları nazik ziyaretlerinden dolayı Cevdet Akay ve diğer tüm konuklara şükranlarını iletti.