TÜMBİKON Akademik Kurul Üyeleri Deprem Kurultayı'nda Konuştu

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde "Deprem ile Kentsel Dönüşüm' kurultayı düzenlendi. Kurultay’a TÜMBİKON Akademik Kurul Üyeleri, İTÜ İnşaat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertaç Ergüven ve İTÜ Jeofizik Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan'da katıldı.

Kuşadası Belediyesi, önceki sene 30 Ekim'de Ege Denizi'nde meydana gelen 6.6'lık depremin şiddetli bir biçimde hissedildiği kenti depreme hazırlamak için 'Deprem ile Kentsel Dönüşüm' başlıklı bir kurultay düzenledi. Türkiye'nin deprem alanında uzman isimlerinin katılımı ile düzenlenen kurultaya TÜMBİKON Akademik Kurul Üyeleri İTÜ İnşaat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertaç Ergüven ve İTÜ Jeofizik Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan da katıldı. Kurultayda yaşanabilecek depremler ve sonrasında yapılması gerekenler değerlendirildi.

Kurultayda konuşan İTÜ İnşaat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertaç Ergüven, 2018 yılında düzenlenen deprem yönetmeliğinin oldukça kapsamlı olduğunu belirterek son dönemde yapılan denetimler neticesinde yeni yapıların geçmişe kıyasla depreme daha dayanıklı inşa edildiğinin altı çizildi. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Jeofizik Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan ise Türkiye birinci derecede deprem bölgesi değilken, bugün 'deprem oldu, başınız sağ olsun' sözlerinin ülkenin ekonomik ve kültürel yapısı ile doğru orantılı olduğunu belirtti.