DÜNYAYI ÇOCUKLAR KURTARACAK

Bir Kitap Bin Dost Dergisinin öncülüğünde gerçekleşen ve bu yıl 5'incisi düzenlenen Uluslararası Karikatür Yarışmasında ödül kazananlar belli oldu.

Uluslararası Karikatür ve Resim sergisinin 5'incisi bu yıl pandemi koşulları nedeniyle sanal ortamda gerçekleştirildi. Savaşın çocuklar üzerindeki etkisinin konu edildiği Karikatür sergisi ve yarışmasına dünyanın birçok ülkesinden yüzlerce eser katıldı. 65 ülkeden 356 Karikatüristin katıldığı yarışmada 1042 karikatür sergilendi. Sergilenen karikatürler içerisinde Brezilya 1’inci, Çin 2’nci, Ukrayna ise 3’üncü oldu.

Dünyanın birçok ülkesinden önemli isimlerin jürisinde bulunduğu yarışmanın Türkiye jüri başkanlığını ise Ayşe Çebi yaptı. “Dünyada büyük yankı uyandıran böylesi anlamlı bir projede görev almanın kendisini mutlu ettiği ifade eden Çebi, sözlerini şöyle sürdürdü; “Dünyada savaşlardan en çok zarar görenlerin başında şüphesiz ki çocuklar geliyor. Ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkeyi emanet ettiği geleceğin gençleri çocuklarımızın savaş ortamında büyümemesi, savaşın soğuk ve acı yüzünü hiç tanımaması için böyle bir projenin içerisinde bulundum. Bu yarışmadaki amacımız Çocuk ve 23 Nisan temalı özgün eserlerin ortaya çıkmasını sağlamak ve dünyadaki tüm çocuklara hak ettikleri sevgi dolu bir dünya sunmaktır” şeklinde konuştu.